Kot syjamski – cena, charakter, pielęgnacja

Kot syjamski jest niezwykle elegancki, a jego wygląd odznacza się dużą szlachetnością. Przykuwa uwagę swoim przenikliwym spojrzeniem i niezwykłym umaszczeniem. Jednocześnie jest energicznym i charyzmatycznym kotem, wymagającym uwagi i zabawy. Co powinieneś wiedzieć o kocie syjamskim? 

Rozmiar

masa ciała:

kotka: 2,5–3,5 kg, 

kocur: 3,5–4,5 kg

Sierść 

bardzo krótka, sprężysta, delikatna, lśniąca, gładko przylegająca do skóry; brak podszerstka

Charakter 

przyjazny, towarzyski, inteligentny, ciekawski, bywa dominujący

Długość życia

15–20 lat

Historia rasy kot syjamski

Kot syjamski jest bardzo starą rasą, odnotowaną w tekstach już ponad 400 lat temu. Pochodzi najprawdopodobniej z Azji, chociaż niektórzy twierdzą, że rasa narodziła się na terenie Egiptu. Faktem nie do podważenia jest jednak to, że w 1350 roku opis kota bardzo podobnego do kota syjamskiego został umieszczony w Książce z wierszami o kotach, która powstała w stolicy królestwa Syjamu – Ayutthayi. Potwierdza to, że kot syjamski żył na terenie dzisiejszej Tajlandii. 

Historia tej rasy jest niezwykle barwna i ciekawa. Kot syjamski zajmował wysokie miejsce w ówczesnej kulturze, był związany m.in. z dworami i świątyniami. Nazywano go „naczyniem dusz”, w które zmarli wchodzili po śmierci, pełnił też funkcję strażnika w świątyniach, ponieważ swoim miauczeniem ostrzegał mnichów przed nadejściem nieznajomych. 

W 1884 roku władca Syjamu podarował parkę kotów o imionach Pho i Mia brytyjskiemu konsulowi, sir Edwardowi Blencowe Gouldowi, mieszkającemu w Bangkoku. W ten sposób rasa kot syjamski została pokazana światu i zaczęła zyskiwać coraz większą popularność. Chociaż na początku ich nietypowy wygląd nie przyciągał zbyt wielu miłośników, po pewnym czasie koty syjamskie podbiły serca Europejczyków i Amerykanów. 

 

Jak wyglądają koty syjamskie? 

Koty syjamskie przyciągają uwagę nie tylko swoim umaszczeniem, lecz także oczami i niezwykle elegancką budową ciała. Oczy kotów syjamskich mają migdałowy kształt, ustawione nieco ukośnie, charakteryzują się przenikliwym, niebieskim kolorem. Uszy są duże i szerokie, zakończone ostro, przypominają dwa trójkąty. Proporcjonalna w stosunku do reszty ciała głowa ma średnią wielkość, a długa i smukła szyja podkreśla delikatny pyszczek kota. Jednocześnie szczęki i podbródek charakteryzują się dużą siłą. Kot syjamski ma zgrabny tułów oraz płynną i giętką linię ciała. Kończyny są długie i smukłe, tylne nieco dłuższe od przednich. Ogon kota syjamskiego jest długi i cienki, czasami bywa złamany. Obecnie uznaje się to za wadę. Tę rasę postrzega się jako niezwykle elegancką i szlachetną. 

 

Jaka jest sierść kota syjamskiego?

Koty syjamskie są charakterystyczne m.in. ze względu na swoje umaszczenie typu point. Tym terminem określa się taki typ sierści, który ma ciemniejsze obszary na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Reszta jest raczej jasna, zawsze jednak stanowi kontrast do wymienionych, ciemniejszych znaczeń. Najbardziej atrakcyjne umaszczenie to połączenie ciemnego brązu i beżu (sealpoint). Pożądane są również koty syjamskie niebieskie, czekoladowe i kremowe. Znana jest także odmiana biała. Sierść jest zasadniczo krótka i gładko przylega do skóry. Pod wpływem odpowiedniej diety i pielęgnacji nabiera blasku. 

 

Jak pielęgnować koty syjamskie? 

Prawdopodobnie dla większości miłośników tej rasy będzie to dobra informacja – koty syjamskie nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy gęsty grzebień i włosiana szczotka. Grzebień pomoże w pozbyciu się martwej sierści, natomiast szczotka pozwoli usunąć kurz z grzbietu i łap. Warto również pamiętać o regularnymprzycinaniu pazurów. Należy jednak uważać, by nie skracać ich zbyt mocno. Powinno się czyścić też uszy kotów syjamskich. W tym celu najlepiej korzystać ze specjalnych preparatów zalecanych przez lekarza weterynarii. Konsultacje medyczne  trzeba odbywać 3–4 razy do roku lub w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. 

 

Jaki charakter mają koty syjamskie? 

Koty syjamskie są niezwykle żywiołowe i wymagają uwagi opiekuna. Nie lubią samotności i źle znoszą rozłąkę. Zwierzęta tej rasy uwielbiają zabawę, dobrze, jeśli jest różnorodna i wymagająca. To czworonogi niezwykle inteligentne, dlatego potrzebują prawidłowej stymulacji. Koty syjamskie odznaczają się przy tym wyjątkową wrażliwością i przywiązaniem, szczególnie wobec wybranej, ulubionej osoby. Zdarza się, że bywają w stosunku do niej zaborcze. Niezwykłą cechą kotów syjamskich jest ich umiejętność wyczuwania nastroju ludzi. Potrafią pocieszyć opiekuna lub towarzyszyć mu aktywnie w chwilach radości. Za uwagę i opiekę odwdzięczają się przywiązaniem, lojalnością i miłością. Do wad tej rasy należy głośne i częste zabieranie głosu. Kiedy czworonogi nie dostają tego, czego potrzebują, upomną się o to po swojemu. Do momentu kastracji mogą też intensywnie znaczyć teren moczem. 

 

Dla kogo rasa kota syjamskiego będzie odpowiednia? 

Koty syjamskie potrzebują uwagi i towarzystwa ludzi, dlatego nie stworzą dobrej relacji z kimś, kto większość czasu spędza poza domem. Ze względu na żywiołowy temperament nie są polecane osobom w podeszłym wieku oraz tym, które cenią spokój. Kot syjamski będzie się natomiast dobrze czuł w towarzystwie dzieci, z którymi lubi się bawić. Należy jednak mieć go na oku, ponieważ jego charakter sprawia, że czasami jest nieprzewidywalny. 

 

Jak długo żyje kot syjamski?

Dobrą informacją dla miłośników tej rasy jest fakt, że to zwierzęta długowieczne. Żyją od 15 do 20 lat. Niestety koty syjamskie mogą być obciążone genetycznie chorobami, takimi jak: 

  • postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRA), 
  • wielotorbielowatość nerek (PKD), 
  • zez lub oczopląs,
  • mukopolisacharydoza typu VI,
  • zwyrodnienie stawów, 
  • karłowatość.  

 

Ciekawostki o rasie 

  • Koty syjamskie mają ograniczoną zdolność widzenia w ciemności. Jest to spowodowane brakiem w oku błony odblaskowej, która umożliwia odbijanie światła. 
  • U kotów tej rasy można często zaobserwować nadmierne wylizywanie sierści w czasie zabiegów autopielęgnacyjnych, co prowadzi do licznych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  • Koty syjamskie są bohaterami azjatyckich legend. 

 

Kot brytyjski: co warto wiedzieć na jego temat? 

Jeśli zdecydujesz się na zakup bądź też adopcję kota brytyjskiego, pozyskasz przyjaznego kompana. To bardzo towarzyskie koty, które lubią bliski kontakt z opiekunem w domowym zaciszu. Charakteryzuje je przepiękny wygląd, a ich sierść przypomina pluszowego misia. Nasz poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące tej rasy.

 


Charakterystyka rasy

 

Typowe cechy:

  • Wzrost: kotka około 28 cm, kot około 30 cm
  • Waga ciała: kotka 3 – 4 kg, kot 3,5 – 8 kg
  • Futro: krótkie i gęste, w dotyku nawet lekko szorstkie
  • Średnia długość życia: 15 - 18 lat
  • Charakter: towarzyskie, odważne, niekonfliktowe, bardzo cierpliwe, przyjazne, domatorskie, o wysokiej inteligencji i silnym charakterze
  • Wychowywanie i chów: nie wymagają specjalnej diety i opieki, dobrze czują się w towarzystwie innych kotów, mogą współdzielić przestrzeń z innymi zwierzętami (np. psami)
  • Choroby: kardiomiopatia przerostowa, policystowatość nerek, niedrożność kanalików nosowo-łzowych, pilobezoary, hemofilia

 

Jak wygląda kot brytyjski?

„Brytyjczyki” zaliczane są do ras średnich i dużych. Waga samców osiąga nawet osiem kilogramów, samic do czterech kilo. Koty te mają silne i muskularne ciało, osadzone na krótkich i mocnych, nieco zaokrąglonych łapach. Ogon stanowi ⅔ długości ciała i jest gruby u nasady oraz zaokrąglony na końcu. Grzbiet kota jest prosty. Klatka piersiowa jest mocno rozbudowana, a biodra i barki są proporcjonalnie szerokie do reszty ciała. Kot brytyjski ma niepowtarzalną, okrągłą głowę, osadzoną na krótkiej i grubej szyi oraz pełne policzki, co w wyglądzie przypomina pluszowego misia. Oczy są duże, okrągłe i szeroko rozstawione, a ich cechą charakterystyczną jest ich różnobarwność. Typowe kolory tęczówek to pomarańczowy, miedziany, niebieski i zielony. Czoło jest lekko zaokrąglone, a w miejscu jego połączenia z krótkim i szerokim nosem widoczne jest niewielkie załamanie. Uszy są małe i szeroko rozstawione, z zaokrąglonymi końcówkami.
Rasa ta występuje aż w około 155 odmianach barwnych!

 

 
Kot brytyjski - wygląd
Różnorakość genetyczna kotów brytyjskich powoduje występowanie różnobarwności koloru oczu - pomarańczowe, miedziane, niebieskie, zielone i wiele innych.


Warto o tym wiedzieć Z powodu licznych krzyżówek kota brytyjskiego krótkowłosego z kotami perskimi i rosyjskimi, powstała osobna odmiana kotów brytyjskich długowłosych. Mimo, iż różnią się wyglądem, nie tworzą one odrębnej rasy, ponieważ ich występowanie jest nadal bardzo rzadkie.

 

 


 

Osobowość kota brytyjskiego

Typowy „brytyjczyk” jest przyjazny, czuły i łagodny. To zwykle cichy, zrównoważony towarzysz życia, nie stawiający wielu wymagań. Koty brytyjskie uwielbiają ciszę i spokój, dlatego u domatorów czują się najlepiej. Poza tym szybko asymilują się do nowego otoczenia, niezależnie od tego, czy to duży dom czy małe mieszkanie. Małe kociaki tej rasy tryskają energią, ale z wiekiem stają się spokojne i zrównoważone, co charakterem przypomina angielskiego lorda.

 

Pamiętaj Kot brytyjski to wygodniś, dlatego zadbaj o jego aktywność i zachęcaj do zabaw, aby nie zamienił się w kanapowego leniucha.

 

Koty brytyjskie zdecydowanie nie są natrętne i krzykliwe. Nie mają w sobie agresywności i wykazują niezwykłą cierpliwość w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych. Oferując im spokojny i bezpieczny dom, pozyskasz zwierzę, które lubi ludzkie towarzystwo.
Kot brytyjski rzadko miauczy. Jeśli jednak domaga się smakołyków albo porcji pieszczot, to poinformuje o tym właściciela. Głaskanie zniesie cierpliwie, ale noszenia na rękach nie lubi.

 

 
Kot brytyjski to wygodniś
Kot brytyjski z wiekiem staje się wygodny – zabawy z nim pomogą w zachowaniu jego witalności.

 

 

Ciekawostka Kot brytyjski świetnie czuje się w towarzystwie innych zwierząt. Jeśli zatem posiadasz już innych współlokatorów – kota, psa, świnkę morską czy papużkę – to Twój nowy domownik szybko nawiąże do nich przyjacielski stosunek i będzie żył w zgodzie.

 

 


 

Prawidłowe żywienie

Kot brytyjski z reguły cieszy się dobrym zdrowiem. Dlatego, aby zapewnić mu godną starość, powinieneś między innymi zadbać o jego prawidłowe odżywianie.
„Brytyjczyki” to łakomczuchy. Nie szukają aktywności fizycznej, przez co narażone są na nadwagę, co w konsekwencji może odbić się na jego zdolnościach motorycznych, jak i na ogólnym stanie zdrowia. Dlatego zadbaj, aby dieta Twojego futrzanego przyjaciela dostosowana była do jego warunków życia oraz indywidualnych potrzeb. Dorastający, energiczny kotek potrzebuje innej diety niż mniej aktywny starszy kot.

 

 
Kot brytyjski - tryb życia
Kot brytyjski uwielbia jeść, dlatego zadbaj o jego prawidłową i umiarkowaną dietę. W przeciwnym razie kotu grozi nadwaga.

 


Koty brytyjskie – podobnie ja inne koty – są mięsożercami i potrzebują diety wysokobiałkowej, ale jednocześnie zróżnicowanej i zbilansowanej. Swojemu pupilowi możesz podawać surową wołowinę, cielęcinę, drób i gotowane ryby. Warto podawać kotu 1-2 razy w tygodniu żółtko, gotowane białko oraz nabiał.

Ragdoll

Ragdoll należy obecnie do ras wzbudzających największe zainteresowanie. Ogromna w tym zasługa jego wspaniałego charakteru i nie mniejsza – wyjątkowej, delikatnej urody.

 

Kot rasy ragdoll, co oznacza z angielskiego szmacianą lalkę, to kot, który zdobywa coraz więcej miłośników. Jest spokojny, uczuciowy i kochający człowieka, zgodny i delikatny. To posiadacz jedwabistego, półdługiego futerka ze znaczeniami typu syjamskiego oraz hipnotyzujących, szafirowo-niebieskich oczu. Elegancki, o proporcjonalnej budowie, chętny do zabawy i do pieszczot. Wspaniały przyjaciel. Aż trudno uwierzyć, że początki tej rasy były tak kontrowersyjne… głównie za sprawą jej twórczyni i jej zadziwiającej „kampanii promocyjnej” ragdolli.

 

Podstawowe informacje

👉 Rozmiar wysokość w kłębie: do 40 cm
waga: kotki do 6 kg, kocury do 10 kg
 Szata futro: średniej długości, gęste, miękkie, jedwabiste w dotyku, z podszerstkiem;
maść: colorpoint, mitted, bicolor; barwy niebieska, czekoladowa, liliowa, ruda, płowa, cynamonowa i szylkrety z tymi barwami; kolory kremowy, czarny, biały; możliwe pręgowanie
🐱 Charakter inteligentny, uczuciowy, łagodny, przyjazny, delikatny
❤️ Długość życia 12-15 lat

Historia rasy ragdoll

Twórczynią rasy ragdoll była pochodząca z Kalifornii Ann Baker – hodowczyni kotów perskich, która w 1963 r. eksperymentalnie skrzyżowała jednego ze swych kocurów z długowłosą, białą kotką należącą do sąsiadów. Urodziły się kocięta, które z czasem zaczęły nabierać cech typowych dla dzisiejszych ragdolli. Białe futerko stawało się ciemniejsze na pyszczku, głowie, łapach i ogonie (ragdolle, podobnie jak koty syjamskie i inne colourpointy, rodzą się białe), a błękitne oczy nabrały głębszej, szafirowej barwy.