Kot brytyjski: co warto wiedzieć na jego temat? 

Jeśli zdecydujesz się na zakup bądź też adopcję kota brytyjskiego, pozyskasz przyjaznego kompana. To bardzo towarzyskie koty, które lubią bliski kontakt z opiekunem w domowym zaciszu. Charakteryzuje je przepiękny wygląd, a ich sierść przypomina pluszowego misia. Nasz poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące tej rasy.

 


Charakterystyka rasy

 

Typowe cechy:

  • Wzrost: kotka około 28 cm, kot około 30 cm
  • Waga ciała: kotka 3 – 4 kg, kot 3,5 – 8 kg
  • Futro: krótkie i gęste, w dotyku nawet lekko szorstkie
  • Średnia długość życia: 15 - 18 lat
  • Charakter: towarzyskie, odważne, niekonfliktowe, bardzo cierpliwe, przyjazne, domatorskie, o wysokiej inteligencji i silnym charakterze
  • Wychowywanie i chów: nie wymagają specjalnej diety i opieki, dobrze czują się w towarzystwie innych kotów, mogą współdzielić przestrzeń z innymi zwierzętami (np. psami)
  • Choroby: kardiomiopatia przerostowa, policystowatość nerek, niedrożność kanalików nosowo-łzowych, pilobezoary, hemofilia

 

Jak wygląda kot brytyjski?

„Brytyjczyki” zaliczane są do ras średnich i dużych. Waga samców osiąga nawet osiem kilogramów, samic do czterech kilo. Koty te mają silne i muskularne ciało, osadzone na krótkich i mocnych, nieco zaokrąglonych łapach. Ogon stanowi ⅔ długości ciała i jest gruby u nasady oraz zaokrąglony na końcu. Grzbiet kota jest prosty. Klatka piersiowa jest mocno rozbudowana, a biodra i barki są proporcjonalnie szerokie do reszty ciała. Kot brytyjski ma niepowtarzalną, okrągłą głowę, osadzoną na krótkiej i grubej szyi oraz pełne policzki, co w wyglądzie przypomina pluszowego misia. Oczy są duże, okrągłe i szeroko rozstawione, a ich cechą charakterystyczną jest ich różnobarwność. Typowe kolory tęczówek to pomarańczowy, miedziany, niebieski i zielony. Czoło jest lekko zaokrąglone, a w miejscu jego połączenia z krótkim i szerokim nosem widoczne jest niewielkie załamanie. Uszy są małe i szeroko rozstawione, z zaokrąglonymi końcówkami.
Rasa ta występuje aż w około 155 odmianach barwnych!

 

 
Kot brytyjski - wygląd
Różnorakość genetyczna kotów brytyjskich powoduje występowanie różnobarwności koloru oczu - pomarańczowe, miedziane, niebieskie, zielone i wiele innych.


Warto o tym wiedzieć Z powodu licznych krzyżówek kota brytyjskiego krótkowłosego z kotami perskimi i rosyjskimi, powstała osobna odmiana kotów brytyjskich długowłosych. Mimo, iż różnią się wyglądem, nie tworzą one odrębnej rasy, ponieważ ich występowanie jest nadal bardzo rzadkie.

 

 


 

Osobowość kota brytyjskiego

Typowy „brytyjczyk” jest przyjazny, czuły i łagodny. To zwykle cichy, zrównoważony towarzysz życia, nie stawiający wielu wymagań. Koty brytyjskie uwielbiają ciszę i spokój, dlatego u domatorów czują się najlepiej. Poza tym szybko asymilują się do nowego otoczenia, niezależnie od tego, czy to duży dom czy małe mieszkanie. Małe kociaki tej rasy tryskają energią, ale z wiekiem stają się spokojne i zrównoważone, co charakterem przypomina angielskiego lorda.

 

Pamiętaj Kot brytyjski to wygodniś, dlatego zadbaj o jego aktywność i zachęcaj do zabaw, aby nie zamienił się w kanapowego leniucha.

 

Koty brytyjskie zdecydowanie nie są natrętne i krzykliwe. Nie mają w sobie agresywności i wykazują niezwykłą cierpliwość w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych. Oferując im spokojny i bezpieczny dom, pozyskasz zwierzę, które lubi ludzkie towarzystwo.
Kot brytyjski rzadko miauczy. Jeśli jednak domaga się smakołyków albo porcji pieszczot, to poinformuje o tym właściciela. Głaskanie zniesie cierpliwie, ale noszenia na rękach nie lubi.

 

 
Kot brytyjski to wygodniś
Kot brytyjski z wiekiem staje się wygodny – zabawy z nim pomogą w zachowaniu jego witalności.

 

 

Ciekawostka Kot brytyjski świetnie czuje się w towarzystwie innych zwierząt. Jeśli zatem posiadasz już innych współlokatorów – kota, psa, świnkę morską czy papużkę – to Twój nowy domownik szybko nawiąże do nich przyjacielski stosunek i będzie żył w zgodzie.

 

 


 

Prawidłowe żywienie

Kot brytyjski z reguły cieszy się dobrym zdrowiem. Dlatego, aby zapewnić mu godną starość, powinieneś między innymi zadbać o jego prawidłowe odżywianie.
„Brytyjczyki” to łakomczuchy. Nie szukają aktywności fizycznej, przez co narażone są na nadwagę, co w konsekwencji może odbić się na jego zdolnościach motorycznych, jak i na ogólnym stanie zdrowia. Dlatego zadbaj, aby dieta Twojego futrzanego przyjaciela dostosowana była do jego warunków życia oraz indywidualnych potrzeb. Dorastający, energiczny kotek potrzebuje innej diety niż mniej aktywny starszy kot.

 

 
Kot brytyjski - tryb życia
Kot brytyjski uwielbia jeść, dlatego zadbaj o jego prawidłową i umiarkowaną dietę. W przeciwnym razie kotu grozi nadwaga.

 


Koty brytyjskie – podobnie ja inne koty – są mięsożercami i potrzebują diety wysokobiałkowej, ale jednocześnie zróżnicowanej i zbilansowanej. Swojemu pupilowi możesz podawać surową wołowinę, cielęcinę, drób i gotowane ryby. Warto podawać kotu 1-2 razy w tygodniu żółtko, gotowane białko oraz nabiał.