KANARKI ŚPIEWAJĄCE - KANAREK HISZPAŃSKI TIMBRADOS

1. HISTORIA RASY


Timbrados jest najprawdopodobniej najstarszą rasą kanarków śpiewających, a zatem w ogóle najstarszą rasą. O. Pavlis i A. Izo (1978) podają, że „chów tych kanarków był rozpowszechniony już w 1400 roku w Kastylii, Andaluzji i Katalonii”. Data jest raczej mało prawdopodobna. Można tłumaczyć jej pojawienie się dwojako, albo zaszła pomyłka lub „kanarolodzy”, chcąc uznać tę rasę za najstarszą (z czym można się zgodzić), podali 1400 rok, nie analizując historii udomowienia kanarków, nie wskazując żadnego wiarygodnego źródła informacji. Na dodatek historia kształtowania się tej rasy jest również niepewna. Jedne źródła podają, iż rasa powstała w wyniku skrzyżowania udomowionego kanarka dzikiego (Serinus canaria) z kulczykiem (Srinus serinus). Dokonali tego Hiszpanie. Inne źródła głoszą, że timbrados powstał w wyniku skojarzenia kanarka śpiewającego harceńskiego z dzikim kanarkiem.

 

Image result for kanarek hiszpański

Analizując śpiew timbradosówmożna usłyszeć wszystkie wymienione ptaki. Być może obie te teorie należy połączyć. Bowiem kanarki hiszpańskie (czy to były timbradosy? – nie wiadomo) przywożono do Tyrolu i Niemiec, zanim wykształcone zostały kanarki harceńskie śpiewające. Natomiast nie można z całą stanowczością zaprzeczyć, że w późniejszym okresie hodowcy hiszpańscy nie domieszali krwi kanarków harceńskich do timbradosów. Timbradosy zaczęto wystawiać i organizować dla nich konkursy śpiewu od 1962 roku. W 1985 roku w Zutphen w Holandii podczas Ornitologicznych Mistrzostw Świata zgłoszono do oceny 36 kolekcji i 129 ptaków pojedynczych, razem 273 kanarki. Ptaki pochodziły od hodowców z Hiszpanii, Portugalii i Wenezueli. Uznane zostały jako rasa przez COM (Światową Konfederację Ornitologiczną) w 1985 roku. Od tego roku nigdy nie zabrakło timbradosów podczas Ornitologicznych Mistrzostw Świata. W 1990 roku Komisja Techniczna COM zaproponowała nowe zasady oceny kanarków hiszpańskich śpiewających. Rasa ta powoli znajduje zwolenników poza Hiszpanią. Coraz częściej kanarki te można usłyszeć na wystawach i konkursach w różnych krajach. W Polsce dotychczas nie była przedstawiona do oceny.

PORÓWNANIE

Spośród trzech ras kanarków śpiewających zarejestrowanych przez COM malinois jest największym, kanarek harceński – pośrednim w wielkości, natomiast timbrados jest zdecydowanie najmniejszym i najszczuplejszym. Jego wielkość nie przekracza 13 cm. Kształtem i wielkością najbardziej przypomina kanarka dzikiego.

ŚPIEW

Śpiew timbradosów jest czysty, różnorodny, radosny, dźwięczny i brzmi dzwonecznie. Nazwa tej rasy także potwierdza to brzmienie, bowiem hiszpańskie „timbre” oznacza „dzwonki”. Śpiew jakichkolwiek ptaków trudno jest opisać słownie. Można się o tym przekonać porównując zapisy śpiewu timbradosów zamieszczane w literaturze zagranicznej (niemieckiej, holenderskie, czeskiej, rosyjskiej, itd..) Nie ma wielkiej zgodności, chociażby z tego powodu, że te same litery różnie są wymawiane W śpiewie kanarków hiszpańskich wyróżnia się trzy grupy tur:

  • a) Tury ciągłe

Metaliczne dźwięki – ton podstawowy: „i” razem z dźwiękiem : „r”

Turkot „e” lub „ei” – ton podstawowy: „e” i „ei” razem z dźwiękiem: „r”

Turkot „o” lub „ou” – ton podstawowy: „o” lub „ou” razem z dźwiękiem: „r”

b) Jasne tury przerywane:

Ostrzenie – ton podstawowy: „i” razem z dźwiękiem: „b” lub „l”

Dzwonek – ton podstawowy: „i” razem z dźwiękiem: „l” lub „u”

Kwoczenie(i inne) – ton podstawowy: „o”, „oe” lub „i” razem z dźwiękiem: „j”, „r”, „c” lub „i”

Kastaniety - ton podstawowy: „a” razem z dźwiękiem: „ch”, „s”, „cl” lub „s”

Głębokie flety - ton podstawowy: „a”, „u” lub „i” razem z dźwiękiem: „ch” lub „p”

 

Image result for kanarek hiszpański

c) Tury przerywane:

Trele ozdobne – ton podstawowy: „i” lub „u” razem z dźwiękiem: „t” lub „l”

Podwójne kombinacje – kombinacje różnych podwójnych dźwięków

Głęboki dzwonek – ton podstawowy: „i”, „o” lub „a” razem z dźwiękiem: „p”, „l”, „u” lub „t”, „u”, „g”

Kwoczenie wodne - ton podstawowy: „o”, „i” lub „u” razem z dźwiękiem; „l” lub „b” ewentualne „g”.

Kanarek Jaszurowaty

Ten wyjątkowy mały ptaszek wyróżnia się wspaniałym śpiewem, radosną naturą i bardzo łatwą pielęgnacją. Przeczytaj czy zawsze jest żółty i jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby żył zdrowy i szczęśliwy.


Kanarek Tweety – chyba zna go każdy. Uroczy, żółty ptaszek z kreskówki, który z wdziękiem potrafił przechytrzyć „kotecka”. Prawdziwy ptak zdecydowanie kotów unika, bywa również w innych barwach, ale uroku i wdzięku nie można mu odmówić.

 

Kanarki w naturze żyją w małych stadach, w których czują się najlepiej. W warunkach domowych ciężko utrzymać więcej niż jednego - dwa ptaki, ze względu na duże wymagania powierzchni - klatki.

 

Skąd pochodzą kanarki?

Zgodnie z nazwą kanarki pochodzą z Wysp Kanaryjskich, ale można je również spotkać na Maderze. Początkowo kanarek pełnił - o zgrozo - funkcję użytkową. Górnicy w kopalniach na podstawie jego zachowania oceniali jakość powietrza – co dla kanarków często było fatalne w skutkach. Na szczęście ten uroczy, malutki i pięknie śpiewający ptak, szybko zyskał również rzeszę zwolenników, którzy zaczęli go hodować czysto hobbistycznie.

 

 

Czy każdy kanarek śpiewa?

Kanarki dzielą się na trzy grupy - śpiewające, barwne i kształtne. Do grupy śpiewających należą m.in. kanarki harceńskie, timbrador, flandryjskie. Za najlepszego śpiewaka uważany jest harceński - jego skala głosu może obejmować nawet 3 oktawy.
Kanarki barwne i kształtne również często potrafią śpiewać, ale w ich przypadku to nie ta cecha jest kluczowa. Oczywiście u kanaków barwnych najważniejszą cechą hodowlaną jest barwa – te ptaki występują w ponad 100 odmianach m.in. kanarek zielony, czerwony, żółty czy biały. Z kolei kanarek kształtny wyróżnia się upierzeniem i wyglądem np. koroną z piór lub garbatą postawą. Występuje 26 odmian tych kanarków m.in. kanarek gloster, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek paryski trębacz oraz kanarek belgijski garbaty.


Oprócz gatunku w śpiewie istotna jest płeć - śpiewa tylko samiec. I to najchętniej wtedy, kiedy jest sam. W towarzystwie samiczki śpiewa znacznie mniej.

Śpiew kanarka jest niezwykle melodyjny i przyjemny dla ucha. Czy można kanarka nauczyć śpiewu? Nawet trzeba! Predyspozycje genetyczne to jedno, ale ptaki uczą się śpiewu poprzez naśladowanie – dlatego kanarki najczęściej biorą przykład z ojca, a jeżeli takiego przykładu im zabraknie, warto kanarkowi puszczać muzykę lub nagrane dźwięki kanarka.
Jeżeli nasz kanarek nie chce śpiewać, upewnijmy się, że prawidłowo dbamy o jego komfort – fizyczny i psychiczny, oraz czy przypadkiem nie jest… żeńską przedstawicielką gatunku.

 

 

Jak pielęgnować kanarka?

Kanarki nie są wymagające w pielęgnacji. Właściwie o higienę potrafią zadbać same – pod warunkiem, że zadba się o to, aby klatka była zawsze wysprzątana, a w zasięgu ptaszka znajdowała się woda i specjalny piasek dla kanarka. Jeżeli zapewnimy w klatce specjalne żerdzie, na których kanarek będzie ścierał pazurki, nie będzie konieczne nawet ich obcinanie, ale warto na bieżąco kontrolować ich długość.

 

 

Jaka klatka dla kanarka?

Chociaż kanarki to małe ptaszki, potrzebują zdecydowanie dużo przestrzeni. Są to bardzo ruchliwe zwierzątka, więc im większą będą miały klatkę – tym lepiej. Najlepiej, aby była to klatka dla kanarka w kształcie sześcianu o wymiarach min. 60x40x50 cm. Co ważne, z małymi odstępami między prętami – tak, by kanarek przypadkiem się nie zaklinował. Dno należy wysypać piaskiem, który służy też do kąpieli, postawić miseczkę z ciepłą wodą – również do kąpieli, a klatkę wyposażyć w drewniane żerdzie – do siadania i tępienia pazurków. Oczywiście należy również zapewnić dostęp do świeżej wody i ziaren. Najlepiej sprawdzą się te, specjalnie pokarmy dla kanarków . W przeciwieństwie do papug kanarki nie potrzebują w klatce zabawek. Dla nich największą przyjemnością jest ruch.

 

Istnieją trzy grupy kanarków - śpiewające, kształtne oraz barwne.

Ile żyje kanarek i na co najczęściej choruje?

Średnio kanarek żyje ok. 10 lat i rzadko choruje. Najczęstszymi dolegliwościami są choroby oczu oraz rogowacenie skóry. Kanarka mogą również dopaść pasożyty zewnętrzne oraz grzyby. Niebezpieczną dolegliwością jest też biegunka. Większość chorób kanarka objawia się zmianą zachowania ptaszka – jeżeli staje się osowiały, nie pije, nie je, nie dba o swoje piórka - najlepiej niezwłocznie udać się do weterynarza.

 

Czerwony kanarek – co warto wiedzieć

 

Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pierzenie (czyli wymiana piór) i dieta uboga w naturalne barwniki (tzw. karoteny). Hodowcy mają zazwyczaj dużo większą wiedzę niż „przeciętny Kowalski”, stosują syntetyczne, drogie barwniki i ma to swoje uzasadnienie, bo ptak wystawowy musi się przecież odpowiednio prezentować. Czy zatem przeciętny posiadacz czerwonego kanarka również może cieszyć się intensywną barwą swojego pupila?

Zdecydowanie tak. Pierwszą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę to wzbogacenie diety kanarka w warzywa i owoce o dużej zawartości karotenów. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć marchew i czerwoną paprykę. Inne, równie bogate w karoten to, np. liście pietruszki, szpinak, dynia, pomidor, morela czy pomarańcza. Oprócz wytwarzania barwników karoten pełni w organizmie ptaków wiele istotnych funkcji m.in. wzmacnia układ immunologiczny, korzystnie wpływa na układ rozrodczy.

Dobrym źródłem wzbogacającym wybarwienie są pokarmy jajeczne dedykowane, np. ORLUX GOLD PATEE CANARIES RED. Jest gotowym do spożycia pokarmem jajecznym dedykowanym dla czerwonych kanarków. Zawiera kantaksynę, pomagającą zachować czerwony kolor. Wzbogacony jest we Florastimul, L-karnitynę oraz kwasy tłuszczowe Omega-3, które pozytywnie działają na zdrowie kanarka. Karma jest nasączona naturalnym i czystym miodem, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom wartości odżywczej i doskonałe przyswajanie.

Inną możliwością wzbogacenia diety mogą być preparaty w płynie, które możemy stosować zarówno do wody jak i do pokarmu. Ciekawą propozycją może być, np. TROPICAL NEKTAR-VIT. To wysokoenergetyczny, stabilizowany dodatek pokarmowy w postaci witaminizowanego nektaru dla czerwonych kanarków hodowlanych. Wzmacnia kondycję i ogólną odporność organizmu kanarków.

Jeszcze inną propozycją mogą być kolby, które zawierają w swoim składzie paprykę czy marchewkę, np. ZOLUX CRUNCHY STICK dla kanarków z mozgą kanaryjską i marchewką. Mozga kanaryjska zawiera dużo białka, tłuszczów nienasyconych, przyspiesza regenerację tkanek, poprawia pracę układu pokarmowego, ponadto zawiera lipazę, przez co wspomaga pracę trzustki, przyspiesza metabolizm i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Marchew to przede wszystkim źródło karotenoidów takich jak luteina, zeaksantyna, likopen, alfa-karoten oraz beta-karoten, czyli prowitamina A. Oprócz tego marchew zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak widać jest wiele możliwości, aby nasz kanarek uzyskał ładny czerwony kolor. Warto pamiętać, stosując różnego rodzaju wspomagacze, żeby zawsze dawkować zgodnie z zaleceniem producenta. Nadmiar może przynieś więcej szkody niż pożytku. Najbardziej korzystne dla zdrowia i kondycji ptaka będą zawsze metody naturalne, czyli odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce.