Kanarek Jaszurowaty

Ten wyjątkowy mały ptaszek wyróżnia się wspaniałym śpiewem, radosną naturą i bardzo łatwą pielęgnacją. Przeczytaj czy zawsze jest żółty i jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby żył zdrowy i szczęśliwy.


Kanarek Tweety – chyba zna go każdy. Uroczy, żółty ptaszek z kreskówki, który z wdziękiem potrafił przechytrzyć „kotecka”. Prawdziwy ptak zdecydowanie kotów unika, bywa również w innych barwach, ale uroku i wdzięku nie można mu odmówić.

 

Kanarki w naturze żyją w małych stadach, w których czują się najlepiej. W warunkach domowych ciężko utrzymać więcej niż jednego - dwa ptaki, ze względu na duże wymagania powierzchni - klatki.

 

Skąd pochodzą kanarki?

Zgodnie z nazwą kanarki pochodzą z Wysp Kanaryjskich, ale można je również spotkać na Maderze. Początkowo kanarek pełnił - o zgrozo - funkcję użytkową. Górnicy w kopalniach na podstawie jego zachowania oceniali jakość powietrza – co dla kanarków często było fatalne w skutkach. Na szczęście ten uroczy, malutki i pięknie śpiewający ptak, szybko zyskał również rzeszę zwolenników, którzy zaczęli go hodować czysto hobbistycznie.

 

 

Czy każdy kanarek śpiewa?

Kanarki dzielą się na trzy grupy - śpiewające, barwne i kształtne. Do grupy śpiewających należą m.in. kanarki harceńskie, timbrador, flandryjskie. Za najlepszego śpiewaka uważany jest harceński - jego skala głosu może obejmować nawet 3 oktawy.
Kanarki barwne i kształtne również często potrafią śpiewać, ale w ich przypadku to nie ta cecha jest kluczowa. Oczywiście u kanaków barwnych najważniejszą cechą hodowlaną jest barwa – te ptaki występują w ponad 100 odmianach m.in. kanarek zielony, czerwony, żółty czy biały. Z kolei kanarek kształtny wyróżnia się upierzeniem i wyglądem np. koroną z piór lub garbatą postawą. Występuje 26 odmian tych kanarków m.in. kanarek gloster, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek paryski trębacz oraz kanarek belgijski garbaty.


Oprócz gatunku w śpiewie istotna jest płeć - śpiewa tylko samiec. I to najchętniej wtedy, kiedy jest sam. W towarzystwie samiczki śpiewa znacznie mniej.

Śpiew kanarka jest niezwykle melodyjny i przyjemny dla ucha. Czy można kanarka nauczyć śpiewu? Nawet trzeba! Predyspozycje genetyczne to jedno, ale ptaki uczą się śpiewu poprzez naśladowanie – dlatego kanarki najczęściej biorą przykład z ojca, a jeżeli takiego przykładu im zabraknie, warto kanarkowi puszczać muzykę lub nagrane dźwięki kanarka.
Jeżeli nasz kanarek nie chce śpiewać, upewnijmy się, że prawidłowo dbamy o jego komfort – fizyczny i psychiczny, oraz czy przypadkiem nie jest… żeńską przedstawicielką gatunku.

 

 

Jak pielęgnować kanarka?

Kanarki nie są wymagające w pielęgnacji. Właściwie o higienę potrafią zadbać same – pod warunkiem, że zadba się o to, aby klatka była zawsze wysprzątana, a w zasięgu ptaszka znajdowała się woda i specjalny piasek dla kanarka. Jeżeli zapewnimy w klatce specjalne żerdzie, na których kanarek będzie ścierał pazurki, nie będzie konieczne nawet ich obcinanie, ale warto na bieżąco kontrolować ich długość.

 

 

Jaka klatka dla kanarka?

Chociaż kanarki to małe ptaszki, potrzebują zdecydowanie dużo przestrzeni. Są to bardzo ruchliwe zwierzątka, więc im większą będą miały klatkę – tym lepiej. Najlepiej, aby była to klatka dla kanarka w kształcie sześcianu o wymiarach min. 60x40x50 cm. Co ważne, z małymi odstępami między prętami – tak, by kanarek przypadkiem się nie zaklinował. Dno należy wysypać piaskiem, który służy też do kąpieli, postawić miseczkę z ciepłą wodą – również do kąpieli, a klatkę wyposażyć w drewniane żerdzie – do siadania i tępienia pazurków. Oczywiście należy również zapewnić dostęp do świeżej wody i ziaren. Najlepiej sprawdzą się te, specjalnie pokarmy dla kanarków . W przeciwieństwie do papug kanarki nie potrzebują w klatce zabawek. Dla nich największą przyjemnością jest ruch.

 

Istnieją trzy grupy kanarków - śpiewające, kształtne oraz barwne.

Ile żyje kanarek i na co najczęściej choruje?

Średnio kanarek żyje ok. 10 lat i rzadko choruje. Najczęstszymi dolegliwościami są choroby oczu oraz rogowacenie skóry. Kanarka mogą również dopaść pasożyty zewnętrzne oraz grzyby. Niebezpieczną dolegliwością jest też biegunka. Większość chorób kanarka objawia się zmianą zachowania ptaszka – jeżeli staje się osowiały, nie pije, nie je, nie dba o swoje piórka - najlepiej niezwłocznie udać się do weterynarza.